קחו שאיפה עמוקה, רגע של היסטוריה!

את המסע שלנו בעולם הנרגילות האיכותיות והיוקרתיות התחלנו באירופה, אבל הגיע הזמן לעצור ולשאול מאיפה בכלל הגיע המנהג העתיק של עישון דרך צינור מפותל המחובר לכלי זכוכית מעוצב ויפהפייה שכזה.

מי ואיפה?

תרבות הנרגילות קיימת כבר מעל 500 (!) שנים בעולם ועוד מאז, הנרגילה מהווה סמל סטטוס חברתי, במילים אחרות – בשנותיה הראשונות היא הייתה בעיקר תחביבם של העשירים, השליטים ובני המלוכה. בעבר, את הנרגילה נהגו לעשן במגוון רחב של אירועים כמו חתונות מלכותיות, ארוחות ערב מפונפנות ואפילו במפגשים דיפלומטיים מכובדים. יאללה, שמישהו ירים כבר את הכפפה ויארגן נרגילה לכל שגריר בעולם.

אף אחד לא באמת יודע לשים את האצבע בדיוק על המקום ממנו הגיעה השושלת המפוארת של הנרגילות על פני הכדור, אבל יש לא מעט השערות בעניין. רבים טוענים שהאבות הראשונים של הנרגילה העתיקה הגיעו אלינו מהודו הרחוקה, אחרים ממקמים את מקורם במזרח התיכון (היי! זה כאן!) או בחלקים מאסיה ואפריקה.

קצת אחרי המצאתו, כלי העישון היוקרתי הכה שורשים חזקים בעולם הערבי, עשה את דרכו מצפון-מזרח הודו (פקיסטן של ימינו) דרך איראן ומשם הדרך לשאר המדינות באיזור כבר הייתה קצרה. אגב, אם תהיתם מאיפה הגיע השם, אז בשפה הפרסית המילה “נרגיל” פירושה אגוז קוקוס ובהינדית “נראיל נכילה” משמעותה משכר ימי, או בתרגום חופשי ‘לתפוס ראש דרך המים’. במקרה הזה, אהבנו יותר את הדיבור של ההודים.

אין ראש בלי טבק

אי שם במאה ה15 לספירה, הוצג ל’עולם החדש’ מוצר אהוב ויקר לליבנו, הטבק – שהפך לאחד מהנמכרים בעולם עד עצם היום הזה. בשנת 2020 בלבד, גלגלה תעשיית הטבק 932 ביליון (אשכרה תשעה אפסים) דולר. היום, חמישית מאוכלוסיית העולם מעשנים טבק בכל מיני דרכים, אפשר לומר שאנחנו לא לבד. את הטבק, כמו שאתם כבר יודעים, אפשר לעשן במגוון צורות וכלים שונים, המיוחדת ביותר היא הנרגילה, בעיקר בגלל שהיא צורת העישון העיקרית המאפשרת להוסיף לו טעמים ולתבל את העניינים.

רק בעשור האחרון, עישון עלי תה משובחים התחיל לתפוס את מקומו בעולם הנרגילות ואפילו היום ניתן למצוא תערובות תה ללא ניקוטין בכלל כמו התערובת של המותג PUER, אבל אמרנו היסטוריה, אז בואו נישאר מפוקסים.

הדרך לפסגה לא הייתה קלה

במאות הראשונות שלאחר המצאתה ועד שהגיעה לטורקיה, הנרגילה והתרבות סביבה נחשבו כ’פרימיטיביות’ למשך תקופה ארוכה. רוב האנשים המודרנים והצעירים באותה תקופה לא היו בקטע, האמת שאי אפשר להאשים אותם, היא פשוט לא הייתה יפה באותה מידה. אז, רוב הנרגילות היו עשויות מנחושת או עץ (כולל הצינור), מתלכלכות ומחלידות בקלות, קשות לניקוי ומסורבלות לתפעול.

במהלך שלטונו של מוראט הרביעי בממלכה הטורקית (לפני כ380 שנים), השימוש בנרגילה תפס תאוצה, אמנים מוכשרים התחילו לתכנן ולעצב מחדש נרגילות ובצעדים קטנים היא הפכה להיות דומה יותר למה שאנחנו מכירים היום. מ’הכלי הישן של סבא’ הנרגילה הפכה להיות מכשיר גדול וגבוה, עשוי בחלקו מזכוכית מעוטרת בציורים מושקעים, שאותו ניתן לפרק, להרכיב ולהשוויץ מול החבר’ה.

שוק הנרגילות התרחב ומאז כמעט כולם עישנו בבתים, באירועים חברתיים ובחנויות רחוב קטנות. התהפוכה שעברו הנראות והיעילות של הנרגילה גרמו לעשירים ומפורסמים להסתכל עליה בעין אחרת. שוב, אחרי שנים רבות, חזרו הנרגילה והטקסים סביבה להיות סמל לייחודיות, יופי, יוקרה, כוח, עוצמה ומעמד חברתי גבוה.

ומה עכשיו?

התהליך שעברו הנרגילות לא נעצר והמשיך לקבל תפניות בעלילה, עולם ותרבות הנרגילות ממשיכים להשתדרג ואנחנו איתם. התחום ממציא את עצמו מחדש כל פעם והיום יש ברוסיה, בארץ ובעולם ברים ובתי קפה שהוקמו ועוצבו במהותם סביב אהובתנו הנרגילה.

את חברה הטוב של הנרגילה, נו הטבק כמובן, היצרנים והספקים השונים ברחבי העולם ממשיכים לעדן, להמתיק ולהטעים במגוון שיטות ייחודיות שלבסוף מביאות לנו ענני עשן סמיכים ואיכותיים שלהם אנחנו מחכים בסוף כל יום. לא שכחנו כמובן את עלי התה, שנכנסו לתמונה ממש לאחרונה ומהווים תחליף מגניב לא פחות למי שטבק לא מדבר אליו – מוזמנים להתרשם ממגוון הטבקים שלנו ולבחור את המתאים לכם. מעבר לכל התחליפים קיימים היום גם אביזרים נלווים שמשפרים את החוויה ונותנים ערך מוסף לפעולת העישון.

מי אם לא אנחנו, דואגים להביא לכם את החדשנות הביתה עם מבחר מותגי הטבק והנרגילות שאנחנו מציעים, בדרך שבה אתם תוכלו לבחור בדיוק את האחת שתבעירו בגאווה בישיבות של הביוקר.

מאמרים אחרונים

איך לבחור נרגילה

מה חשוב לבדוק לפני שקונים נרגילה?

איך לבחור את הנרגילה שלכם מהמבחר הענק שיש היום?
קרא עוד
איך לבחור טבק לנרגילה

איך לבחור טבק לנרגילה

המדריך המלא לבחירת טבק לנרגילה
קרא עוד
משלוחים חינם לכל הארץ בהזמנה מעל ₪399
Powered by
Accessibility tools

Powered by - Wemake